

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 20.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 3 A |
| Time to Trip | 10.8 s |
| Trip Current | 6 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 70 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 22 mΩ |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
Stock: 844
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15504
Ext.Price$0.15504
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15504 | $0.15504 |
| 10 | $0.14038 | $1.40380 |
| 50 | $0.12710 | $6.35500 |
| 100 | $0.10667 | $10.66700 |
| 500 | $0.08953 | $44.76500 |
| 1000 | $0.08537 | $85.37000 |
| 3000 | $0.08140 | $244.20000 |
| 5000 | $0.07762 | $388.10000 |
